Co praktycznego dla zdrowia jest w medycynie chińskiej?

Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby.Hipokrates

Kiedy ból kręgosłupa atakuje

Wykład o diagnostyce i leczeniu medycyną chińską zainspirował mnie do napisania kilku wniosków ogólnych o pielęgnacji własnego zdrowia. Mianowicie – co praktycznego, my Polacy możemy wyciągnąć dla siebie z tradycyjnej medycyny chińskiej. „Czy jest tutaj ktoś kto nigdy w życiu nie odczuł bólu pleców?”  – tymi słowami rozpoczął Wiesław Nowak z Instytutu Medycyny Chińskiej. Wykładowca skupił się głównie, jakże powszechnym zjawisku, bólach kręgosłupa. Jak wiadomo, praktycznie każdy z nas kiedyś w życiu doświadczył bólu w okolicy kręgosłupa. Przy czym nie każdy wie jak z tym problemem sobie radzić, nie każdy przechodzi przez szkolenie jak dbać o kręgosłup, jak dźwigać ciężary, co robić kiedy boli… I tak zdani na los, liczymy w pełni nadziei, że ten ból po prostu więcej razy nas nie spotka, przejdzie obok, … Sądzę, że podobnie jest z innymi dolegliwościami, o ile nie są na tyle drastyczne, by nas złamały czy zaprowadziły do szpitala. Nie mam tu na myśli dzieci, bo o te dbamy. Chuchamy i dmuchamy. Jak tylko coś się dzieje korzystamy z porad specjalistów i innych rozwiązań…

Dobrze, ale co robić kiedy już jest albo są nawroty u dorosłego człowieka? W zgiełku codziennych obowiązków czasem zatracamy kontrolę, a ból, choroba, dolegliwość zaczynają nas dodatkowo martwić. Doświadczenie wielu z nas pokazuje: najczęściej, bez poznania prawdziwej przyczyny, zażywamy tabletki lub cierpliwie czekamy, aż ból sam przeminie. Bo czas przecież nas goni. Jednak czy jest inne rozwiązanie, zdrowsze, które jednocześnie oszczędzi nam nerwy i czas?

Po części tak. Najłatwiej, by było napisać – człowieku dbaj o swoje zdrowie, stosuj profilaktykę, chroń swój organizm zanim nadejdzie choroba – ale wiadomo jak jest w praktyce…  Co zatem na to tradycyjna medycyna chińska? Czy to tylko igły i bańki nakładane u chińskiego medyka?

Zdrowie to stan równowagi w umyśle i ciele, a choroba to jej zaburzenie.

Otóż sedno tkwi w stwierdzeniu – Zdrowie to stan równowagi w umyśle i ciele, a choroba to jej zaburzenie.  Brzmi bardzo prosto i każdy o tym wie, jednak zapewne teraz zadajesz pytanie jaki to ma wymiar praktyczny dla mnie? Otóż pamiętanie tej koncepcji zawsze kiedy myślimy o zdrowiu lub chorobie po części uniezależni Cię od wizyt u lekarza, sprawi że nabierzesz aktywniej postawy  do swojego stanu zdrowia, pomyślisz 2 razy zanim weźmiesz tabletkę. Sprawi że zaczniesz być czujny na sygnały płynące z Twojego organizmu, ból stanie się czymś innym niż tylko potocznie rozumianą chorobą do usunięcia. Tak – nie ma prostych i szybkich rozwiązań. Zdrowie wymaga aktywnej postawy z naszej strony, świadomości i pielęgnacji. Zdrowie nie jest dane raz na zawsze.

Walka w organizmie o Twoje zdrowie

Co do tabletek wszelkiej maści i innych cudów farmacji na ból – na pewno wiesz, że jak nazwa wskazuje – są tylko na ból. Na przykład kiedy połkniesz pigułkę na ból głowy to on wkrótce mija. Niestety nie oznacza, że zostałeś/aś wyleczony wyleczona, powróciłeś do zdrowia. Tylko tyle – objaw choroby został zniszczony, Ty nie odczuwasz bólu. Idziesz do pracy, wykonujesz swoje zadania, dalej jesteś aktywny. Jednak problem może się pojawić kiedy korzystasz z tego rozwiązania na dłuższy okres czasu, gdyż objaw choroby zostaje stłumiony, a walka w Twoim organizmie o Twoje zdrowie dalej się toczy, czujesz spadek energii, badania nic nie wykazują … Można by teraz wejść w szczegóły, jednak nie jestem lekarzem, by o tym rozprawiać i nie taki jest cel tego wpisu. Dla zainteresowanych dla przypomnienia polecam bajkę „Było sobie życie”, świetnie przypomną co się dzieję wewnątrz nas kiedy tego oczy nie widzą. Tylko warto pamiętać:  ból to tylko objaw, skutek, sygnał tego, że w Twoim organizmie została zachwiana równowaga. On powoduje „motywację” do rozwiązania powstającego problemu, stanu wymagającego natychmiastowej interwencji. Kiedy usuniesz ból niekoniecznie już dojdziesz do przyczyn i rozwiążesz sedno dolegliwości.

Wiedza drogą do rozwiązania

Jak może nam pomóc wiedza z medycyny chińskiej? Jakie są wskazówki?

  • Zdrowie i chorobę zrozumieć poprzez uważną obserwację organizmu
  • Myśleć wieloma współzależnościami, brać pod uwagę wiele różnych czynników, które mogły wpłynąć na zdrowie:

–   czynniki zewnętrzne/przyrodnicze – wiatr, zimno, gorąco, wilgoć, suchość

– czynniki wewnętrzne/ emocje – gniew, lęk, strach, żal, smutek, nadmierna radość,     zamartwianie się

– zmęczenie/ nadmierna eksploatacja organizmu

– dieta

– nadmierna aktywność seksualna

– uraz

– pasożyty

– trucizny

– niewłaściwe leczenie

  • Udanie się do lekarza. W medycynie chińskiej ustala się diagnozę na podstawie wywiadu, badaniu języka, pulsu na tętnicach promieniowych. Ustala się wzorzec chorobowy (przyczyny i objawy). Czy my od swoich lekarzy wymagamy ustalenia przyczyn na podstawie konkretnych badań? Czy raczej ufamy w zapis na recepcie po wymianie kilku zdań?

Przywrócenie równowagi w organizmie

W tradycyjnej medycynie chińskiej celem jest przywrócenie równowagi w organizmie po ustaleniu wzorca chorobowego, leczy się „przyczynowo”. W medycynie Zachodu zaś, często brakuje odpowiedzi „dlaczego” występuje dana dolegliwość i leczy się „objawowo” (czyli zażywa leki by ustały objawy choroby).

Czy to ból pleców czy inny rodzaj bólu koniecznym staje się poznanie przyczyn, gdyż ból jest tylko sygnałem/ informacją że coś nie tak dzieje się w organizmie. Właśnie – kiedy znamy przyczynę – łatwiej nam kontrolować sytuację, jesteśmy spokojniejszy, mniej się denerwujemy a tym samym nie nakręcamy błędnego koła (emocje też mają wpływ na stan Twojego zdrowia!).  Jednak któż z nas za każdym razem ją zna (przyczynę)? Czy jak udamy się do lekarza, a może po wykonaniu licznych badań udaje nam się dojść do źródła choroby? Hipokrates mawiał „Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby”. Zatem kto lepiej zaopiekuje się naszym zdrowiem jak nie my sami?

 

 

Źródło:  wykład: Bóle kręgosłupa – diagnostyka i leczenie medycyną chińską, dr nauk. med. Wiesław S. Nowak, Miejsce: Obchody Chińskiego Nowego Roku Małpy styczeń 2016, Instytut Konfucjusza UJ.
Tagi: , ,


Olga Radwiłłowicz

Olga Radwiłłowicz


ENTUZJAZM

KREATYWNOŚĆ

ENERGIA


Kołobrzeg stał się miejscem urodzenia Olgi, gdzie świeże powietrze, plaża i widok na morze to tylko namiastka przyjemności jaką można ...

Czytaj całość...