Do czego jeszcze służy dynia?

dynia4

Dziś kojarzy się kojarzy się z zabawą halloweenową (dawniej kojarzyła z potępionymi duszami). Dynia jako ozdoba, dynia jako produkt spożywczy, ale do czego jeszcze służy dynia?

W XV w. przypłynęła do Europy na statkach Kolumba. Zdobyła popularność i w Polsce. Smaczne dania z dyni pojawiły się na stołach pańskich jak i chłopskich. Co ciekawe pestki z dyni zrobiły furorę za dodawanie wigoru w łóżku. Nie wiadomo dokładnie skąd ta wiedza by z takich właściwości dyni wtenczas czerpać, czy to za sprawą informacji przekazywanych ustnie czy ludzkich doświadczeń. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej co my możemy wartościowego uzyskać dzięki dyni i dlaczego.

dynia5

Zdrowie z dyni

Bez zaprzeczenia jest to wartościowa funkcja jaką spełnia dynia. Jednakże przyglądając jej się dokładniej od strony odżywczej…Widzimy, iż dynie mają różny odcień. Ta o pomarańczowym miąższu  będzie bogata w karoten. Im miąższ przybiera bardziej intensywną barwę, tym posiada więcej witamin: A, B1, B2, C, PP. Ponadto zawiera składniki mineralne, przede wszystkim fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Czyli:

  • zapobiega krzywicy u dzieci
  • wzmacnia wzrok
  • chroni przed nowotworami
  • wpływa pozytywnie na cerę (łącząc A z wit. E), utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry oraz niszczy działanie wolnych rodników

Ozdoba ogródka

Dynia, zapewne ze względu na swoje właściwości, stała się modna. Coraz częściej jej okazałe żółte i pomarańczowe owoce znaleźć można w niejednym przydomowym warzywniku. Następnie znajduje swoje miejsce w słoikach, zupach, przecierach, pastach, pieczeniach czy kompotach lub jako dekoracja wnętrza.

dynia3

Lepsza przemiana materii dzięki dyni

Dynia m in. przyspiesza przemianę materii za sprawą dużej ilości celulozy. Ten bogaty w białko niskokaloryczny owoc , pomaga pozbyć się nagromadzonych tłuszczów w organizmie. Nawet pomaga przy nieżytach układu pokarmowego, zaparciach, chorobach krążenia. Zarazem jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Posiada dużą wartość odżywczą przy niskiej zawartości kalorii (100g świeżej dyni to zaledwie około 32 kcal).

Pestki z dyni dobre dla mężczyzn i nie tylko

dynia2

Spożywanie pestek tego owocu zapobiega rozrostowi i zapaleniu gruczołu krokowego. To naturalne źródło łatwo przyswajalnego cynku. Jak wiadomo – cynk nazywany jest „męskim pierwiastkiem”. Chroni prostatę, poprawia żywotność plemników i sprawność seksualną.

Z innej strony spożycie pestek (świeżych i nieprzesuszonych) poleca się przeciwko pasożytom. Za sprawą zawartości kukurbitacyny  (to substancja znajdująca się w błonce otaczającej nasiona, zabezpiecza te przed drobnoustrojami. Jesienią, kiedy są świeże i dojrzałe dynie, zaleca się spożycie nasion 100-200 pestek dyni, a następnie po kilku godzinach wypić napój przeczyszczający. To nieszkodliwe rozwiązanie w przeciwieństwie do chemicznych alternatyw.

Olej z pestek dyni

Taki olej jest lekkostrawny i zawiera kwas linolowy i olejowy, witaminy: E, B1, B2, B6, A, C, D, betakaroten, potas, selen cynk. Używany do sałatek, gotowany warzyw i innych potraw na zimno dając dla organizmu niezbędne elementy do budowy hormonów czy ścianek komórkowych. Aż chce się go spożywać prawda? …

Kosmetyk z oleju dyniowego

Zalecany przy suchej, pękającej, łuszczącej się skórze, a nawet ze zmarszczkami, gdyż nawilża, natłuszcza i wygładza. Dodatkowo za sprawą potasu ma działanie oczyszczające i rozjaśniające. Służy również jako olej do masażu. Sprawdzi się jako dodatek kosmetyczny do olejków na rozstępy.

Dynia wzmacnia system immunologiczny

dynia6

Wszystko powyżej nie wyczerpuje nadal tematu dyniowego, gdyż to niesamowity owoc o wielkim potencjale. Bogata w witaminy i minerały. Do wszechstronnego wykorzystania w kuchni; można ją ścierać na surowo lub piec w piekarniku i używać w postaci puree (musu). Do dań słonych i słodkich wypieków Warto, więc w dni szare  i chłodne „rozjaśnić” dzięki niej swoje otoczenie, kuchnię i smaki. Bo kiedy my w letnie dni odżywialiśmy się owocami i warzywami bogatymi w składniki odżywcze, dynia w słońcu przybierała na wadze, kolorze i kształcie. Po to, aby na jesień wspomóc nasz układ odpornościowy, skorzystać z jej odkwaszającego działania na organizm czy sprawność seksualną.  Jak wiemy w zdrowym ciele zdrowy duch. Tak więc, dbając o ciało wprawiamy się w lepszy nastrój i na całe szczęście sprowadzono na statkach Kolumba Dynię 😉
Tagi: , , , ,


Olga Radwiłłowicz

Olga Radwiłłowicz


ENTUZJAZM

KREATYWNOŚĆ

ENERGIA


Kołobrzeg stał się miejscem urodzenia Olgi, gdzie świeże powietrze, plaża i widok na morze to tylko namiastka przyjemności jaką można ...

Czytaj całość...