Lenistwo wpływa na rozwój

lenistwo-4

Obecna kultura coraz częściej naciska na nas 2 rzeczy: ciągły rozwój i produktywność. Nie uważam to za nic złego, gdyż zdaję sobie sprawę, że są to ważne elementy w życiu każdego człowieka. To one motywują nas do przodu, powodują, że nasze życie jest bardziej barwne, a co najbardziej istotne sprawiają, że „zawodowa” część nas jest rzeczywiście szczęśliwa. W tym ciągłym biegu niestety zapominamy jednak o prostych rzeczach. Chodzi mi o lenistwo, bo w końcu co może być prostsze niż nie robienie niczego? Tych, którym od razu zapaliła się lampka ostrzegawcza z negatywnymi skojarzeniami, a także tych wszystkich, którzy już mają z tego powodu wyrzuty sumienia zapraszam do zapoznania się z niniejszym artykułem, to właśnie dla was.

Oto 6 racjonalnych powodów, które usprawiedliwiają lenistwo i pokazują, że wpływa ono na nasz rozwój. Czytając ten tekst polecam mieć z tyłu głowy słowa mojej babci, która często przytacza, że: „wszystko jest dla ludzi, ale wszystko z umiarem”.

lenistwo-1

 

1. Gdy nie jesteś już tak produktywny jak wcześniej

Czasami gubimy produktywność podczas wykonywania prostych czynności. To, że pracujesz nad czymś niekoniecznie musi oznaczać, że Twoja praca jest produktywna. Jeżeli nie jesteś zainteresowany tym, nad czym aktualnie pracujesz lub masz wrażenie powstania „mentalnej blokady”, możesz lepiej zagospodarować swój czas i np. przeznaczyć go na przygotowanie posiłku lub krótką drzemkę. W ten sposób Twój umysł będzie miał okazję, żeby naładować akumulatory i wznowić pracę z lepszą efektywnością.

2. Kiedy przegapiasz drobne rzeczy

Przygotowujesz się do spotkania z szefem lub kończysz papierkową robotę do późnych godzin? Zrób sobie 5 minut przerwy i popatrz jak niebo zmienia kolory lub wiatr kołysze wierzchołkami drzew. Ciągłe skupianie się na kolejnych deadline’ach czy zadaniach sprawia, że życie coraz bardziej przypomina tunel. Nasza życiowa perspektywa jest zawężana przez nas samych. To niedopuszczalne! Odwracając uwagę od spraw, na których jesteśmy skupieni, a skupiając uwagę na rzeczach na co dzień dla nas mniej ważnych możemy wiele zyskać. Oglądanie nieba lub robienie sobie innych małych i leniwych przyjemności w ciągu pracy to doskonałe źródło inspiracji oraz motywacji podnoszącej w konsekwencji naszą produktywność.

lenistwo-2

3. Gdy mocno się stresujesz

Stres jest częstą reakcją na sprawy, które nas otaczają. Pewne jest również to, że tych negatywnych, ale tylko z pozoru, uczuć nie możemy się pozbyć. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest nauczyć się z nimi żyć, a także osłabić ich działanie. Kiedy czujemy, że pewne zadania, plany czy terminy to dla nas zbyt wiele, a nieustanny stres źle na nas wpływa – dajmy spokój. Co prawda stres jest naszą naturalną reakcją na otaczające nas zagrożenia, przez co mobilizuje nasz organizm do bardziej intensywnej pracy czy wysiłku, ale w znacznych ilościach jest on po prostu niesamowicie szkodliwy. Unikanie stresu nie jest też bez powodu zalecane przez lekarzy. Dlatego mając na uwadze swoje zdrowie i samopoczucie, czasami warto coś zignorować dla własnego dobra. Twoje ciało Ci kiedyś podziękuje.

4. Kiedy czujesz się mentalnie wykończony

Istnieje różnica pomiędzy prostym brakiem siły lub niechęcią do zrobienia czegokolwiek, a mentalnym przemęczeniem. Kiedy Twoje psychiczne zmęczenie sprawia wrażenie niewidzialnej ściany, której nie da się sforsować, dobrze jest posłuchać swojego organizmu. W takich sytuacjach najczęściej wysyła on prosty komunikat – „Twój procesor jest przeciążony, daj mi czas na analizę informacji, które do mnie dotarły”. Na szczęście nasz organizm jest tak skonstruowany, że wszelkie nieprawidłowości są dostrzegalne na nas samych. Dlatego jeżeli czujesz, że już nie dajesz rady lub brak Ci paliwa, po prostu rzuć dane zadanie i np. obejrzyj koty na YouTube lub pograj w gry komputerowe. Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować sygnałów wysyłanych przez nasz organizm i utrzymywać poziom zaangażowania na stale wysokim poziomie.

lenistwo-3

5. Gdy brakuje Ci kreatywnych pomysłów

Nowe pomysły oraz większa kreatywność przychodzą o wiele łatwiej, kiedy czasami zmienisz swój punkt widzenia i wyjdziesz z tego pogrążonego w nawale pracy „JA” do tego, który chętnie napije się z Tobą piwa. Daj sobie trochę czasu i odpowiednie warunki, aby Twoja kreatywność rosła. Nawet jeżeli będziesz nieustannie podlewał roślinę, to nie będzie ona w stanie rosnąć. Ważne jest też, aby utrzymać odpowiednią regularność. Dzięki niej w pewien sposób przyzwyczajasz siebie do regeneracji swoich pokładów kreatywności. Innymi słowy: jeżeli czujesz, że Twoje pomysły duszą się od natłoku pracy to odpuść, wrzuć na luz i skutecznie zmarnuj trochę wolnego czasu.

6. Kiedy zamierzasz zbyt dużo w zbyt krótkim czasie

Pisząc ten akapit mam przed oczami te wszystkie noworoczne postanowienia i nie tylko noworoczne…, które w zdecydowanej większości się nie spełniają. Dzieje się to dlatego, że spisujemy je pod wpływem emocji, ogromnej wiary w przeorganizowanie naszego życia i szybko tworzymy duże listy z naszymi planami, celami i postanowieniami. Nasz dzień jest w nich zagospodarowany w 100%, ponieważ czujemy, że potrafimy wszystko. Mając tą listę przed oczami widzimy siebie tam, gdzie już chcemy być. I to nas napędza nas do działania. Niestety zapominamy o technicznych elementach naszego przygotowania. Jeżeli brak jest w nim czasu na totalne wyluzowanie i spojrzenie na nas samych z bardziej leniwej perspektywy to nic dziwnego, ze realizacja naszych postanowień kończy się tak wcześnie. Traktujmy chwile lenistwa nie jako czas stracony, ale jako moment, w którym możemy zaczerpnąć trochę powietrza.


 

Mając na uwadze nasz rozwój, jako całość działań zmierzających do jakiegoś wyższego celu, nie możemy zapominać o czasie, w którym z czystym sumieniem pozwolimy sobie na chwilę lenistwa. Nie uważam, żeby ten moment szczególnie celebrować czy traktować jako pewnego rodzaju nagrodę za wykonane zadanie. Powinien być on raczej obowiązkowym elementem naszej produktywności, który dostarcza nam dodatkowej energii do działania.


 

Cezary Nesteruk – Lenistwo w dobie maksymalizacji produktywności

z zespółu AKADOS
Tagi: , , ,


Gość specjalny dla Relax Market 24

Gość specjalny dla Relax Market 24Czytaj całość...