Mała wycieczka do Chin

the-fight-784649_1920

Wycieczka do Chin

Marzysz o podróżach, a może konkretnie o wyjeździe do kraju znajdującego się z dala od Europy, przeżyciu przygody, poznaniu odmiennej kultury albo doświadczeniu czegoś nowego dla kreatywności ? Wyobraź sobie, że ja też tak mam, marzę o dalekich podróżach, o smacznym jedzeniu, ciekawych miejscach do zwiedzenia. Jednak rzeczywistość trzyma mnie jakby w kajdanach. Nie pozwala pojechać z powodu kilku przyczyn. Domyślacie się pewnie z jakich…(tak tak, zgonię wszystko na brak czasu :)

Jednocześnie pomimo tego, że realnie nie ma nas w miejscu o jakim marzmy, to jest możliwość by poczuć choćby namiastkę pobytu w  egzotycznym kraju.  Wyobraź sobie, że w rzeczywistości doświadczasz atmosfery tego miejsca. I nie mam tu na myśli czytania książki, choć to także dobry pomysł… Mam na myśli prawdziwe, tradycyjne i kolorowe  stroje kulturowe, pismo kaligraficzne na pergaminie i Chińczyków mówiących po chińsku.

W zeszłą niedzielę  (31 stycznia 2016 r.) zostałam zaproszona na Obchody Chińskiego Nowego Roku Małpy organizowane przez  Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak się zapewne domyślacie – odbywa się co roku. W programie znajduje się wiele atrakcji i to nie tylko dla dorosłych ale także dla dzieci: wykłady popularnonaukowe, warsztaty kultury chińskiej, pokazowe lekcje języka chińskiego, zabawy i warsztaty dla dzieci oraz zapisywanie imion lub sentencji w pięknej chińskiej kaligrafii.

Three_Wise_Monkeys,Tosho-gu_Shrine (1024x601)

Wiele plusów przemawia na korzyść uczestnictwa podczas gali Chińskiego Roku Małpy.

Wykłady edukacyjne

– kilka bloków tematycznych  odbywających się w jednym czasie, dzięki czemu jest  swoboda wyboru tematu, który bardziej odpowiada zainteresowaniom.

Ciekawe miejsca

– bezpłatny wstęp dający możliwość poznania kultury chińskiej i wydarzenia, zaznajomienia się z wykładowcami bez ponoszenia opłat za wejście. Szczególnie jest to znaczące kiedy chcesz przybyć z całą rodziną by odwiedzić nowe miejsce.

Atrakcje

– liczne atrakcje propagujące odmienną kulturę.  Na przykład: lekcje języka chińskiego, warsztaty tańca, wykłady.

Weekend z dzieckiem

– zorganizowane były liczne atrakcje dla dzieci: zawody z nagrodami, taniec lwa dla dzieci, malowanie twarzy, opowieści o chińskich znakach zodiaku, robienie lampionów, małpki na sznureczkach,  wesołe kolorowanki, plecenie węzełków szczęścia, chińskie wycinanki, loteria z nagrodami dla uczestników wszystkich warsztatów.

Kultura chińska

– wiedza praktyczna o Chinach dla tych, którzy zamierzają w najbliższym czasie wyjechać do Chin czy to w celach rekreacyjnych czy biznesowych. W tym celu przydatne okazały się wykłady:  Savoir-vivre – jak nie stracić, a nawet zyskać twarz w Chinach, Chiński orzech do zgryzienia, czyli czego spodziewać się po rozmowach biznesowych z Chińczykami, Jak nie zginąć w chińskim Internecie.

Czy są minusy?  Dla mnie nie było, choć minusem mógł być fakt prowadzenia wykładów jedynie przez 30 minut co dla niektórych było zbyt krótkim czasem, by poznać dany temat bliżej.  Co więcej bezpłatne zaproszenia na Galę Chińskiego Nowego Roku rozeszły się w trybie natychmiastowym, więc kto był pierwszy ten był lepszy. Niestety liczba miejsc w auli Auditorium Maximum UJ jest ograniczona.

Chinese_new_year_copenhagen_2006 (1024x768)

Gala cieszy się dużym zainteresowaniem.  Dostarcza najwięcej atrakcji i emocji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jak witać chiński rok będąc w Krakowie? Wyobraź sobie, że siedzisz w wielkiej sali teatralnej, są wyłączone podstawowe oświetlenie, widać tylko kolorowe światła sceniczne. Słyszysz rytmiczną muzykę okalająca całą salę. Na scenie pojawiają się tancerze, akrobaci i muzycy w barwnych tradycyjnych strojach.

Na początku poznajesz taniec smoka, mongolski i szlachetny. Doświadczasz emocji płynących z oglądania duetu tanecznego odgrywającego „miłość”. Akrobacje przyprawiają Cię o nutkę adrenaliny. Wypatrujesz, by akrobaci nie stracili równowagi jadąc na monocyklach i przerzucając na głowy miski. Podobne czujesz emocje przy pokazie  z wirującymi talerzykami i balansujących miskami. Słuchasz Ody Do Ojczyzny ze smutnym przekazem jednocześnie tłumiąc śmiech wesoły…

3d912f4cace29dac

Poniedziałek zbliża się wielkimi krokami…

Moim zdaniem warto brać udział w tego typu wydarzeniach.  Człowiek dystansuje się od  spraw codziennych, poznaje odmienną kulturę, może lepiej przygotować się do podróży. Przede wszystkim sympatycznie i miło spędza  czas wolny. Nieco odmienny jest to sposób niż zwiedzanie galerii handlowej czy film w TV. Z pewnością łączy się z wyciągnięciem bliskich lub znajomych z domu kiedy już myślą o zbliżającym się poniedziałku. Jednak wpisana w repertuar moc wrażeń i emocji  wprawi każdego w dobre samopoczucie na najbliższy tydzień.


 Już w sobotę  6 lutego w godzinach 15:00-18:00 Instytut Konfucjusza zaprasza na Dzień z tradycyjną medycyną chińską.
Tagi: , , , , , , ,


Olga Radwiłłowicz

Olga Radwiłłowicz


ENTUZJAZM

KREATYWNOŚĆ

ENERGIA


Kołobrzeg stał się miejscem urodzenia Olgi, gdzie świeże powietrze, plaża i widok na morze to tylko namiastka przyjemności jaką można ...

Czytaj całość...