Przyrodnicze wyprawy są dla każdego. Dorota Polaczek pilot

unnamed-1

Przez kilka lat byłaś pilotem zorganizowanych wycieczek w Europie, Ameryce Południowej oraz Azji Południowo – Wschodniej. Jednak po wielu poważnych przemyśleniach postanowiłaś nieco odmienić wykonywany zawód i zajęłaś się organizacją autorskich, przyrodniczych i niesamowitych wypraw do różnych zakątków świata. Opowiedz co skłoniło Cię do podjęcia takiej decyzji.

Od dziecka moją pasją była przyroda i świat zwierząt. Zostałam wychowana na przyrodniczych filmach np. z wypraw kapitana Jacques Cousteau. Uwielbiam również świat podwodny, zwierzęta morskie i ich zachowania. W późniejszych latach zostałam pilotem wycieczek zagranicznych, by kontynuować swoje zainteresowania. Dziś uważam, że niestety na  wycieczkach sprzedawanych masowo i ludzie są traktowani masowo. Brakuje czasu, by zobaczyć to co naprawdę w danym kraju jest ciekawego Zwykle „odfajkowuje” się kolejne punkty programu. Ludzie po całym roku pracy  są zmęczeni, potrzebują wypocząć. Chcą cieszyć się wyjazdem. W zamian, jadąc na te zorganizowane wycieczki muszą pilnować czasu, dostosowywać się do ram programu kiedy w okolicy są przyrodnicze miejsca, przy których aż się prosi by się zatrzymać, przystanąć i pozwolić nacieszyć oczy, wyciszyć się, zachwycić.

W międzyczasie wybrałam się w podróż dookoła świata. Zdobyłam wiele doświadczenia. Zwiedziłam wiele nowych miejsc. Miałam do czynienia z wielką różnorodnością, musiałam podejmować nierzadko szybkie decyzje, poznałam rożne kultury, kuchnie i sposoby podróży. Przede wszystkim doświadczyłam jak inaczej można zwiedzać ciekawe miejsca na świecie, pomijając program masowo organizowanych wycieczek.

Postanowiłam więc organizować wyjazdy dla ludzi, którzy pragną podczas wakacji odstresować się i zapomnieć o obowiązkach życia codziennego. Teraz cieszę się kiedy uczestnicy mają możliwość modyfikacji planów, kiedy wszyscy są zgodni – podejmujemy wspólną decyzję. Wyprawy są tak zaplanowane, aby zagwarantować realizację założeń programu, a zarazem są tak elastyczne, że jeżeli ktoś ma ochotę w tym czasie na coś innego , to są dla niego bezpieczne rozwiązania równie ciekawe. Zawsze zakładam kilka opcji, tak by zapewnić bezpieczeństwo, komfort, elastyczność i możliwość doświadczenia tego co najatrakcyjniejsze. Takie są założenia mojego biura Henuati Expeditions.

unnamed-2

unnamed-3

Rozumiem, że Twoje autorskie wyprawy są wynikiem pasji, doświadczenia i wiedzy i na pewno wyróżniają się spośród tych głośno reklamowanych. Jednakże co takiego sprawia, że jak już uczestnik raz wybierze się na wycieczkę z Tobą to chce jechać na następną?

Organizuję wycieczki tak jakbym robiła to dla siebie samej. Ludzie są na wakacjach, mają odpocząć, chcą wrócić wypoczęci i radośni. Dlatego też wyjazdy organizowane są na czas około trzech tygodni, właśnie po to aby uniknąć sytuacji kiedy człowiek w pierwszej połowie urlopu myśli jeszcze o pracy, a w drugiej  że musi zaraz do niej wrócić. Poza tym im więcej czasu tym lepiej uda nam się poznać odwiedzane miejsca. Na takiej wyprawie uczestnicy mają możliwość zapomnieć o wszystkim. Są także zupełnie inne realia, naturalny świat, w którym do reszty można zdystansować się od codzienności, obowiązków. To chwila by poczuć się tak komfortowo jak w dzieciństwie, czyli innymi słowy: zwiedzać i wypoczywać jak tylko ma się na to ochotę. Bezpieczeństwo, organizacja i realizacja programu, posiłki oraz transport spoczywają na doświadczonym przewodniku. We wszystkich miejscach, które pokazuję uczestnikom, byłam osobiście. Nie chcę sytuacji, gdy przewodnicy sami nie znają dobrze odwiedzanych miejsc, bo w danym kraju są po raz pierwszy.

unnamed-4

Inne realia, świat przyrody, natura…Czy takie przyrodnicze wyprawy są dla każdego albo dla kogo nie są? Taka dzikość wypraw ma w sobie nutkę niebezpieczeństwa,  a jak jest w rzeczywistości?

Praktycznie każdy może wybrać się z nami na taki wyjazd. Nie ma szczególnych przeciwwskazań. Nie jest tam tak spokojnie jak na wczasach w … Ciechocinku, a na pewno spokojniej niż nad polskim morzem czy w Tatrach. Obcowanie z przyrodą, podziwianie krajobrazów, fotografowanie zwierząt. Dużo chodzimy ale wystarczy po prostu chcieć się ruszać i spędzać czas aktywnie. Lubić chodzić. Owszem zdarzają się szlaki np. 25 km na dzień, ale wędrówka jest wypełniona przerwami, czasem na posiłki, zwiedzanie, wykonywanie fotografii, piknik, pływanie. Kiedy jest pięknie to po prostu podziwiamy widoki. Wszystko jest przygotowane z rozwagą, priorytetem jest nasze bezpieczeństwo. Skupiamy się na całkowitym odprężeniu naszych ciał i umysłów.

unnamed-5

Brzmi niesamowicie zachęcająco, aż sama mam ochotę wyruszyć w podróż do kraju gdzie jest ciepło, można zajadać nowe smakołyki, podziwiać przyrodę, obserwować zwierzęta w naturze i wyluzować się jak dziecko, które nie musi się martwić o elegancki strój czy makijaż czy wykonać piękne i niepowtarzalne fotografie w niesamowitych zakątkach świata. Kiedy organizujesz następną wyprawę i dokąd?

Planuję wyjazd do Indii. Będą niesamowite emocje. Zwiedzimy parki Indii nieskażone cywilizacją. Miejsca trudno dostępne dla turystów, gdzie swoje filmy kręcą BBC, Animal Planet i National Geographic. Tam gdzie żyją dzikie tygrysy. Odwiedzimy też piękny park z ptakami, znany wśród ornitologów na całym świecie. Indie, to nie tylko zabytki, to także raj dla miłośników obserwacji ptaków, fotografii i przyrody.

unnamed-6

A potem w lipcu dzika Brazylia z Argentyną. Zapraszam na stronę naszego biura WWW.WyprawyPrzyrodnicze.pl po więcej szczegółów. Dla zdecydowanych – na hasło „RelaxMarket24” – przekazujemy wyjątkowy PREZENT niespodziankę.

Dziękuję za rozmowę.

Z Dorotą Polaczek rozmawiała Olga Radwiłłowicz

*Wyprawa jest organizowana przez biuro wypraw HENUATI EXPEDITIONS posiadające aktualny wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystyki i mające gwarancje ubezpieczeniowe AXA na cały Świat. Prowadzone są przez doświadczonych pilotów, przyrodników i fotografów natury, co pozwala na doskonałe poznanie z bliska świata przyrody, parków narodowych i ich wszystkich mieszkańców zarówno tych małych jak i dużych.