Uwolnić się od stresu – dr Jerzy Zięba radzi

dr zieba

Dr Jerzy Zięba, naturoterapeuta z ponad 20-sto letnim doświadczeniem. Autor książki pt.: ” Ukryte Terapie. Czego Ci lekarz nie powie”.

 

W Internecie odczytać można, iż stres ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka, na stan homeostazy w organizmie. Z kolei stres zbyt długotrwały przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych, a ten traumatyczny może nawet stworzyć ryzyko wystąpienia zaburzeń osobowości. Jak według Pana dziś podejść do stresu, jak uwolnić się od stresu?

Dziś sfera psychiczna człowieka jest zaniedbana.  90% chorób spowodowana jest napięciami, problemami czy dyskomfortem o charakterze psychicznym. Występują również choroby metaboliczne spowodowane zbyt długim oddziaływaniem stresu na życie człowieka. Większość chorób to wynik wpływu psychiki na organizm.  Ludzie mają również wpisane choroby w zapisie genetycznym. Jednakże nie oznacza to, że musimy chorować. Mamy tutaj możliwość i należy zadziałać osobiście. Jesteśmy w stanie osobiście zmienić zapis genetyczny.

Co jest w takim razie na tyle skuteczne, aby zmienić bieg wydarzeń w kwestii naszego zdrowia?

Szczególnie polecam relaks w postaci krótkiej medytacji. Obszerne badania wskazują, że po kilku miesiącach następuje pozytywny wpływ na zdrowie u osób regularnie medytujących. Powinniśmy uczyć się w jaki sposób skutecznie się relaksować. Warto udać się do specjalistów, którzy zawodowo zajmują się technikami pomagającymi wyeliminować stres długotrwały z naszej codzienności.

 

Czy zna Pan prosty sposób na codzienną medytację?

Według mnie najlepszym sposobem jest „wyłączyć” myśli. Wymaga to jednak systematycznych ćwiczeń i cierpliwości. Jeśli jednak spróbujesz na początku od „minuty” potem „dwóch” itd. W pewnym momencie sam będziesz zaskoczony, że czas skupienia znacznie się wydłużył. Twój mózg powoli będzie się co raz bardziej wyciszał, uspakajał, aż w końcu dojdziesz do momentu, że nie będziesz o niczym myślał.

Nawet 10 minut dziennie wystarczy, abyśmy odczuli większa harmonię, spokój i byli bardzo zrelaksowani nawet w momentach silnego stresu.

Na co dzień jesteśmy zarzucani różnymi  informacjami świadomymi oraz nieświadomymi. Zatem chwila wyciszenia to moment dla naszej regeneracji.

 

Wspomniał Pan, że żyjemy w otoczeniu informacji, więc jak unikać tych, które wpływają na nas negatywnie?

Po prostu ich unikać jeżeli jest tylko taka możliwość! Programy polityczne, horrory, filmy akcji

– to są programy, które niszczą nasz system nerwowy i układ odpornościowy. W zamian lepiej już  obejrzeć sobie np. komedię, kabaret lub inny program rozrywkowy.

 

Jeżeli już ktoś zdecyduje się unikać oglądania tego typu programów szkodliwych dla psychiki, a zarazem dla własnego zdrowia, to jakie są alternatywne rozwiązanie na spędzenie czasu wolnego?

Polecam np. nordic walking. Szybki marsz pozwala utrzymać organizm w zdrowiu. Ten rodzaj aktywności również polecam młodym osobom. Każdy rodzaj sportu szczególnie na świeżym powietrzu jest korzystniejszy aniżeli oglądanie TV w domu oraz narażanie się na zaśmiecanie toksynami  umysłu w postaci złych wiadomości ze świata.

Alternatywne  formy spędzania czasu wolnego i rekreacja  mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie jednak nie zawsze łatwo podejmować aktywność, gdyż wymaga to przemyślenia, wysiłku czy zmiany zachowania. Co Pan może poradzić w tej kwestii?

Konsumpcjonizm przyczynił się do naszej biernej i pasywnej postawy wobec wszelkiej aktywności. Główną przyczyną jest nasze lenistwo i sięganie po łatwe i przystępne środki np. w postaci tabletki odchudzającej. Z kolei osoby świadome dbania o zdrowie i mające postawę aktywną są zniechęcane przez osoby mniej świadome. Dlatego należy kierować się własnym rozumiem i wziąć za siebie odpowiedzialność, edukować się i pamiętać, że  „pigułka” nie jest rozwiązaniem korzystnym dla pacjenta. Należy odrzucić bierny tryb życia i wziąć własne zdrowie we własne ręce.

Na kartach stron internetowych jest wiele definicji stresu, ba nawet różni autorzy czy specjaliści zajmujący się wpływem stresu na zdrowie człowieka, przytaczają własne definicje. Jak Pan określiłby zjawisko stresu z punktu widzenia osoby z ogromnym doświadczeniem?

Stres to jest sygnał ze środowiska zewnętrznego człowieka, wpływającego w sposób negatywny. Z drugiej strony ma też swoją pozytywną stronę, gdyż długo byśmy bez niego nie pożyli. Na przykład budowanie i dążenie do własnego celu. Jednak niestety jesteśmy w otoczeniu stresu negatywnego, który długotrwale oddziałuje i ma toksyczny wydźwięk  na organizm. Toksyna wywołuje stres, co dotyczy głównie sfery psychicznej człowieka.  Jeżeli np. w pracy ktoś nas zdenerwował, to nie jedyny rodzaj sygnału ze środowiska , a jeden z wielu.

Skoro żyjemy w świecie wypełnionym czynnikami powodującymi stres w naszym organizmie, to jak my sami możemy się chronić?

Najważniejsze to zrozumieć czym jest stres i jakie są jego konsekwencje. Kiedy posiadamy wiedzę na ten temat, to wiemy jak postępować. Z większą łatwością unikniemy narażania się na czynniki stresogenne i znajdziemy  lepsze rozwiązania na pasze problemy. Zgadzam się, że nie na wszystko mamy wpływ. Jednakże zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby wykorzystać nasz potencjał i możliwości na rzeczy na które mamy wpływ i zadbajmy o nasze dobre samopoczucie. Nie ma na świecie nic bardziej cenniejszego niż nasze zdrowie psychiczne, fizyczne oraz emocjonalne.

Jednocześnie trzeba robić to co możemy i izolować się od negatywnego wpływu ze środowiska. Ważne, by podejmować kroki w tym kierunku, gdyż to jest bardzo istotne  w kwestii tego co na nas najcenniejsze, czyli zdrowia.

 

4481575790_11dce5d65e_z

 

 

Olga Radwiłłowicz rozmawiała z: dr Jerzy Zięba

Więcej: na temat metod leczenia, wykładów, artykułów znajdziesz na www.ukryteterapie.pl
Tagi: , , , , , , , ,