Wpływ akwarium na zdrowie

Manta and Jewel of the Sea Aquariums at SeaWorld Orlando

Świat zwierząt od dawien dawna jest znany i ówcześnie najczęściej stosowany w terapii różnych zaburzeń emocjonalnych. Psychologowie i terapeuci przyznają rację, że zwierzęta mają duży wpływ na powrót pacjentów do zdrowia, gdyż kontakt ze zwierzęciem wpływa relaksująco, motywująco i kojąco na psychikę człowieka. I nie tylko jak się okazało bezpośredni kontakt, ale również sama obserwacja zwierzęcia czy grupy zwierząt udomowionych, wpływa na poprawę nastroju oraz stanu duchowego człowieka.

Ryby akwariowe

Beautiful, Aquarium, Beautiful Fish, Fish, Colorful

Beautiful, Aquarium, Beautiful Fish, Fish, Colorful

Jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych są ryby akwariowe, które według spóźnionych badań – jak się okazało – mają niedoceniony wpływ na funkcjonowanie psychicznie człowieka.

Sama obserwacja i kontemplacja przy akwarium relaksuje, wycisza, wpływa na dobre samopoczucie, obniża ciśnienie krwi oraz napięcia mięśniowego, stwierdzono też wzrost temperatury skóry (nasilenie reakcji immunologicznej), do tego wszystkiego wspomaga rekonwalescencję i wpływa korzystnie na układ nerwowy co zapobiega depresjom.

Akwarium dla dzieci

Aquaworld Aquarium - Hersonissos - Crete - Greece

Aquaworld Aquarium – Hersonissos – Crete – Greece | by 4652 Paces

Również bardzo korzystnie akwarium oddziałuje na dzieci, doskonale wpływa na rozwój emocjonalny, rozwija zainteresowania, uczy odpowiedzialności, a także pomaga w nauce. Dzieci lubią obserwować rybki, karmić, przez co uczą się systematyczności i sumienności do opieki nad nimi, z czego mogą później wraz z wiekiem rozwijać hodowlę przy pomocy rodziców. Takie akwarium jest najbardziej racjonalnym wyborem jeśli pod uwagę weźmie się np. wyjazdy na wakacje, wtedy można pozostawić dobrze przygotowane akwarium bez opieki nawet na dwa tygodnie.

Akwarium w pracy, domu i firmie

Akw morskie2 30proc

W naszych domach i nie tylko, bo i coraz częściej w firmach, docenia się dużą rolę posiadania akwarium, które świetnie wzmacnia relacje, działa motywująco i koi stresy, co ma odzwierciedlenie na efektywność pracy, a co za tym idzie – bardzo dobrze wykonane akwarium stanowi szczególną dekorację wnętrza, które już pozytywnie nadaje wizerunek firmy, kojarząc się z miejscem mniej stresującym, a relaksującym i bardziej ciepłym. Również w domach, po zmęczonym i zaganianym dniu, jakże dobrze jest usiąść w zaciszu i pooglądać wodny, wolny świat, poddać się tej kojącej obserwacji. To pełen relaks ciała i duszy, uspokaja oczy, uspokaja i porządkuje myśli, koi mięśnie, a przede wszystkim działa dobrze na domowników, przez wpływ na nich tworząc relaksującą atmosferę oraz doskonały odpoczynek po stresującym i zabieganym dniu. Ładne wkomponowane akwarium to stateczna harmonia i doskonałe lekarstwo na codzienne zmagania się z rzeczywistością. Szczególnie zimą, takie akwarium pełni doskonałą rolę w samopoczuciu, gdyż swoim kolorem i życiem w nim podnosi pozytywną energię, jako oaza ciszy i relaksu. To też namiastka natury, którą możemy sami wykreować według własnego uznania. To wyjątkowy kontakt z naturą, pełen spokoju, odprężenia, wytchnienia i odskoczni po męczącym dniu. Nie zapominajmy również, iż akwarium to nic innego, jak naturalny nawilżacz powietrza.

DSC00542m

Posiadanie takiej oazy jakim jest akwarium, przynosi same pozytywne i niedocenione korzyści, przy niskich kosztach utrzymania i niewielkiej pielęgnacji. Może warto się zastanowić i wyciągnąć korzyści z posiadania takiej kojącej i relaksującej namiastki natury.

* Naturoterapia generalnie dotyczy wszystkiego, co pomaga w przywróceniu właściwego zdrowia w sposób naturalny. A Ty, uważasz że obserwacja i kontemplacja przy akwarium ma wpływ na zdrowie?


Źródło: Studio Aquarium


Olga Radwiłłowicz

Olga Radwiłłowicz


ENTUZJAZM

KREATYWNOŚĆ

ENERGIA


Kołobrzeg stał się miejscem urodzenia Olgi, gdzie świeże powietrze, plaża i widok na morze to tylko namiastka przyjemności jaką można ...

Czytaj całość...