Zastosowanie olejków eterycznych

Przechwytywanie dyfuzja (1)

Olejek eteryczny – zastosowanie

Stosowanie olejków eterycznych jest powszechne od dziesiątków lat. Przed użyciem warto ustalić  jaki efekt chcemy uzyskać: czy to ma być działanie relaksacyjne, stymulujące, odkażające, estetyczne czy właściwie jakie?

Generalnie są dwie metody stosowania olejków eterycznych na nasz organizm: stosowanie zewnętrzne oraz wewnętrzne.

STOSOWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH NA SKÓRĘ

  1. Masaż lub nacieranie
    masaż

Jest to popularna metoda wykorzystania mocy olejku eterycznego. Jednak ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, że nie stosuje się czystego olejku bezpośrednio na skórę. Wiemy bowiem, że są to substancje bardzo stężone i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Korzystając z wiedzy na temat olejków należy łączyć je z innymi tłuszczami roślinnymi (ze słodkich migdałów, pszenicy, oliwek…). Szykując dla siebie odpowiednią mieszankę olejów powinno się stosować bazowy olej roślinny najlepszej jakości oraz niewielkie ilości olejków eterycznych i to w takich kombinacjach, ażeby ich działanie ze sobą współdziałały i się wzajemnie uzupełniały. Stosując takie mieszanki wystarczy je zaaplikować dłońmi na skórę i odczekać, by dobrze się wchłonęła (dopiero wtedy substancje czynne wywołają pożądane efekty).

  1. Kąpiel

To bardzo przyjemny sposób korzystania z olejków eterycznych. Najczęstszym błędem jest wkrapianie olejku bezpośrednio do wody. Olejek taki, ze względu na swoją naturę, nie rozpuści się w wodzie, a tylko przyklei się do naszego ciała. By metoda ta była skuteczna należy użyć nośnika olejku, który w tej wodzie się rozpuści. Oto najprostszy przepis: do małej miseczki mleka należy dodać łyżkę miodu, albo oleju roślinnego, albo garść soli morskiej. Do tej mieszanki wkropić kilka kropel olejku eterycznego i wymieszać. Mleczną miksturę wlać do wanny wypełnionej wodą i energicznie rozmieszać. Kąpiel powinna trwać około 20 minut w temperaturze wody około 38*C.
Polecane olejki: cytrynowy, pomarańczowy, lawendowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, mięty pieprzowej czy ylangowy.016

  1. Sauna na twarz

Jest to zabieg pokrewny inhalacji. Do pół litra ciepłej wody wkropić 4-6 kropli olejku eterycznego, pochylić się nad naczyniem, a głowę przykryć ręcznikiem.

  1. Włosy

Niektóre olejki nadają się do pielęgnacji skóry głowy czy samych włosów. Natomiast nie wolno ich stosować w czystej postaci! Ze względu na ich stężenie i możliwość ostrego podrażnienia skóry. Jako nośnika można zastosować delikatne szampony dla dzieci. Na ogół stosuje się 30 kropel olejku na 200 ml szamponu.

ROZPYLANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

  1. Rozpylanie

Prosta metoda polegająca na wkropieniu kilku kropli olejku do rozpylacza z wodą i rozpyleniu mieszanki np. na pościeli. Dzięki czemu stosując olejek lawendowy tuż przed snem łatwiej nam będzie się odprężyć i zasnąć.

olejek lawendowybutton (1)

  1. Inhalacja parą wodną

Do naczynia z wrzącą wodą (0,5 litra) wkropić 5-10 kropli olejku. Nachylić się nad parą, a głowę przykryć grubym ręcznikiem. Głęboko wdychać nosem i ustami parę przez 10 minut. Oczy trzymać zamknięte. Najpierw sprawdź czy inhalacja nie jest dla Ciebie za mocna, jeżeli tak odczekaj chwilę.http://aromaticsforwellbeing.com/how-to-perform-a-steam-inhalation/ inhalacja2

Jest to skuteczny sposób w walce z katarem, zapaleniem zatok czy suchym kaszlem.

 

  1. Inhalacja na zimno

Polega na nasączeniu olejkiem eterycznym chusteczki do nosa lub naniesienie olejku na przegub dłoni (olejek zawsze rozcieńczamy najpierw na nośniku np. naturalnej oliwce). Chusteczkę czy dłoń należy wąchać od razu po aplikacji. Można też wdychać olejek bezpośrednio z buteleczki (nigdy nie trzymać nosa tuż nad samą buteleczką gdyż olejek posiada silne działanie) – jest to sposób łatwy, zwłaszcza podczas podróży samochodem z dziećmi cierpiącymi na chorobę lokomocyjną.

  1. Dyfuzja olejków w pomieszczeniukominek zapachowy aa

Tradycyjne rozwiązanie to „domek”, „podgrzewacz”, „kominek” ceramiczny do odparowywania olejków zapachowych i eterycznych. Należy wlać do miseczki porcję wody i 5-10 kropli  wybranego olejku zapachowego lub eterycznego. Zapalamy świeczkę/podgrzewacz i podstawiamy pod przygotowaną mieszaninę. Kiedy dostatecznie się rozgrzeje zaczyna parować wypełniając wonią dane pomieszczenie.

Dziś za pomocą nowoczesnych urządzeń można wypełnić przestrzeń aromatycznym zapachem (za sprawą ultradźwięków).

usbbutton

Należy uzupełnić zbiorniczek specjalnie przygotowaną kompozycja olejków, podłączyć do zasilania i gotowe. Działa to na zasadzie rozbijania cząsteczek olejku. Ich zaletą jest idealne rozproszenie olejku, bezpieczeństwo i wydajność (to ostatnie szczególnie kiedy zastosujemy kompozycję olejków specjalnie przygotowaną do dyfuzji) . Możliwość podłączenia do portu USB gwarantuje satysfakcje z pracy nawet kiedy jesteśmy w delegacji, gdyż takie małe urządzenie można zawsze zabrać ze sobą, nie zajmuje wiele miejsca, jest poręczne. Istnieją również stacjonarne urządzenia do dyfuzji, które przy okazji pięknie urozmaicają wnętrze dzięki swojemu kształtowi.

 

Przy zakupie olejków warto zwrócić uwagę na zapis. Dla przykładu: czy to jest „olejek zapachowy Lawenda” czy
„olejek lawendowy”, gdyż ten pierwszy może być syntetyczny, zawierać w sobie rozcieńczony olejek z lawendy i nie mieć nic wspólnego z właściwościami tej rośliny. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy stosować aromaterapię to należy stosować olejki naturalne z danej rośliny, w innym nie ma możliwości terapeutycznego działania, a jedynie estetyczne doznania zapachowe o ile zapach nie zaczyna „dusić”. W tej ostatniej kwestii każdy już dokonuje wyboru, czy chce doświadczać więcej tego, co natura nam daje, czy czegoś innego.

WEWNĘTRZNE STOSOWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Istnieje możliwość stosowania doustnego olejków eterycznych. Olejki są bezpośrednio wchłaniane przez przewód pokarmowy, a co za tym idzie bardzo mocno działają na nasz organizm. Ze względów bezpieczeństwa ta metoda może być stosowana tylko na polecenie i zgodnie z zaleceniami lekarza. Bowiem tutaj konieczna jest solidna wiedza o ich dozowaniu, brak doświadczenia i wiedzy może spowodować poważne skutki uboczne.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Stosowanie olejków eterycznych wymaga podjęcia środków ostrożności. Nieznajomość zasad stosowania tej metod może nieść ze sobą przykre skutki. Na rynku znajduje się pewna ilość sfałszowanych lub wręcz syntetycznych olejków eterycznych. Żeby w pełni skutecznie i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw natury należy wybierać tylko te produkty, które są najwyższej jakości, a my sami ciągle powinniśmy się dokształcać.

Uwaga na dzieci!
W przypadku dzieci powinno się odpowiednio zmniejszać dawki olejków w zależności od wieku dziecka. Dzieci od 1 do 3 lat: 1/8 dawki dla dorosłych; w wieku 3 do 8 lat: ¼ dawki dla dorosłych; w wieku 8 do 12 lat: ½ dawki dla dorosłych.

W przypadku jakichkolwiek pytań przed zastosowaniem olejku eterycznego skonsultuj się z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą wykwalifikowaną w stosowaniu tej metody leczenia.

Więcej informacji o olejkach i ich działaniach już wkrótce :)

Zapraszam do lektury

POPRZEDNIE WPISY O AROMATERAPII i OLEJKACH:

http://relaxmarket24.pl/aromaterapia-i-olejki-eteryczne-wsrod-nowoczesnych-lekarstw/

http://relaxmarket24.pl/olejki-eteryczne-jak-wybrac-te-najlepsze/
Tagi: , , ,


Elżbieta Hoły

Elżbieta Hoły


KREATYWNOŚĆ

OPTYMIZM

ZAANGAŻOWANIE


Urodziła się w Zakopanem i często nawiązuje do swoich podtatrzańskich tradycji. Od dziecka motywowana do kreatywnych i twórczych rozwiązań co ...

Czytaj całość...